Breaking News
Home / නිදහස් පන්හිද / රුපියල් විසිපහක අල්ලසකට මංත්‍රීධුරය අහිමි කල එකල ජනතාවාදී පාර්ලිමේන්තුව!

රුපියල් විසිපහක අල්ලසකට මංත්‍රීධුරය අහිමි කල එකල ජනතාවාදී පාර්ලිමේන්තුව!

 Old-Parliament-Building-Colombo

ශ්‍රී ලංකාවේ දෙවැනි රාජ්‍ය මන්ත්‍රණ සභාව වෙනුවෙන් මහ මැතිවරණයක් පැවැත්වූයේ 1936දීය. එවකට මෙරට තිබූ මන්ත්‍රි ආසන සංඛ්‍යාව 50කි. පළමු රාජ්‍ය මන්ත්‍රණ සභාව වෙනුවෙන් නියෝජිතයන් තෝරා පත් කර එවීම සඳහා මෙරට ඡන්දදායකයන් හත් ලක්‍ෂ අට දහසක් සුදුසුකම් ලැබ සිටියත් දෙවැනි රාජ්‍ය මන්ත්‍රණ සභා මැතිවරණය වෙනුවෙන් ඡන්ද දායකයෝ ලක්‍ෂ 21ක් ලියාපදිංචිව සිටියහ. මහජන ඡන්දයෙන් තේරී පත් වූ මන්ත්‍රිවරු 1936 මාර්තු මස 16 වැනිදා රාජ්‍ය මන්ත්‍රණ සභාවේදී මුල්වරට රැස්වූයේ ශ්‍රීමත් වෛතිලිංගම් ‍ෙදාරේසාමි මහතාගේ සභාපතිත්වයෙනි.

ඡන්දයෙන් පත්වූ මන්ත්‍රිවරුන් අතරින් 5 දෙනෙකුටත් ආණ්ඩුකාරවරයා විසින් රාජ්‍ය සභාවට පත් කළ මන්ත්‍රිවරුන් අතරින් තිදෙනකුටත් එරෙහිව අල්ලස් චෝදනා එල්ල වීම දෙවැනි රාජ්‍ය මන්ත්‍රණ සභා අවධියේ සිදුවූ සුවිශේෂම සිදුවීම විය. මෙම මන්ත්‍රිවරුන් අල්ලස් ගත් බවට ඔප්පු වී ඇතැයි අනාවරණය වන්නේ 1943 අප්‍රේල් 03 වැනිදා රාජ නීතිඥ එල්.එම්.ඩී. ද සිල්වා මහතා ආණ්ඩුකාරවරයා වෙත භාර දුන් අල්ලස් කොමිෂන් සභා වාර්තාව මඟිනි.

චෝදනා එල්ල වූ මන්ත්‍රිවරුන් මෙසේය.
කළුතර මන්ත්‍රි චාල්ස් බටුවන්තුඩාව, නුවරඑළිය මන්ත්‍රි ඊ.ඩබ්ලිව්. අබේගුණසේකර, බණ්ඩාරවෙල මන්ත්‍රි ඩී.ඩී. ගුණසේකර, බළන්ගොඩ මන්ත්‍රි එච්.ඒ. ගුණසේකර, ත්‍රිකුණාමලය – මඩකළපුව මන්ත්‍රි ඊ.ආර්. තම්බිමුත්තු.

ආණ්ඩුකාරවරයා විසින් පත් කළ මන්ත්‍රිවරුන් වූ එච්.ඊ.නිවුන්හැම්, එච්.එෆ්. පාර්පිට්, ඊ.සී. විලියර්ස්.
බණ්ඩාරවෙල මන්ත්‍රි ඩී.ඩී. ගුණසේකර මහතාට එල්ල වූ චෝදනාව වූයේ නෙල්සන් නමැති බස් යෝජනා ක්‍රමය වෙනුවෙන් බස් රථ අයිතිකරුවන් දෙදෙනකුගෙන් රුපියල් 25ක අල්ලසක් ලබා ගැනීමේ චෝදනාවයි. මන්ත්‍රිවරයා නිතරම අල්ලස් ගන්නා අයකු බව පෙනී යන බව ද ඉහත චෝදනාව ඔප්පු වී යැයි ද අල්ලස් කොමිෂන් සභාවෙන් නිගමනය කර තිබිණි.

එකල වතු අයිති ඉංගී්‍රසි ජාතිකයන්ගේ බල පරාක්‍රමය බිඳ හෙළමින් හා හිටපු සුදු ජාතික මන්ත්‍රි පැලෝස් ගෝඩන් වැඩි ඡන්ද 9372කින් පරාජයට පත් කරමින් බණ්ඩාරවෙල ආසනය දිනා ගත්තද ඩී.ඩී. ගුණසේකර මන්ත්‍රිවරයාට රුපියල් 25ක් හේතුවෙන් සිය ධුරය හැර යන්නට සිදුවීම කිසිවකු බලාපොරොත්තු වූවක් නොවීය. ඔහු සී.ඩබ්ලිව්. ඩබ්ලිව්. කන්නන්ගර මහතාගේ සභාපතිත්වයෙන් යුතු අධ්‍යාපන විධායක කාරක සභාවේ සභිකයකු ද විය.

කළුතර මන්ත්‍රි චාල්ස් බටුවන්තුඩාව මහතාට එල්ල වූයේ අරක්කු රේන්දකරුවන් ගෙන් රුපියල් 2000ක් ලබා ගැනීමේ චෝදනාවයි.
එයද ඔප්පු වී යැයි එම වාර්තාවේ සඳහන්ය. බටුවන්තුඩාව මන්ත්‍රිවරයාද ඩී.බී. ජයතිලක මහතාගේ සභාපතිත්වයෙන් යුතු ස්වදේශ කටයුතු පිළිබඳ විධායක සභාවේ සභිකයකු ලෙස කටයුතු කළේය.

ත්‍රිකුණාමලය – මඩකළපුව මහජන මන්ත්‍රි ඊ.ආර්. තම්බිමුත්තු මහතාත් බළන්ගොඩ මහජන මන්ත්‍රි එච්.ඒ. ගුණසේකර මහතාත් නැඟෙනහිර මාතලේ ප්‍රදේශයේ “රටේ මහත්තයා” තනතුරට එල්.බී. අත්තනායක නමැත්තකු පත් කිරීම සඳහා මුදලින් අල්ලස් ගත් බවට වූ චෝදනාවද ඔප්පු වී යැයි රාජ්‍ය නීතිඥ ඇල්.ඇම්.ඩී. ද සිල්වා මහතා සිය වාර්තාවේ සඳහන් කර ඇත. තම්බිමුත්තු මහතා ගත් මුදල රු. 250ක් ද 750ක්ද යන්න පැහැදිලි නැති බවත් එහි සඳහන්ය. තම්බිමුත්තු මන්ත්‍රිවරයා එවකට ඇස්.ඩබ්ලිව්.ආර්.ඩී. බණ්ඩාරනායක මහතාගේ සභාපතිත්වයෙන් යුතු පළාත් පාලන විධායක කාරක සභාවේ සාමාජිකයෙකි. ගුණසේකර මන්ත්‍රිවරයා ස්වදේශ කටයුතු පිළිබ¼ද විධායක සභිකයකුව සිටියේය.

නුවරඑළිය මන්ත්‍රි ඊ.ඩබ්ලිව්. අබේගුණසේකර මහතා රුපියල් 500ක අල්ලසක් ගත් බව ඔප්පු වී යැයි ද ඔහු අන් මන්ත්‍රිවරුන්ට අල්ලස් දීමට මඟ පැදූ මූලිකයා බව හෙළිවූයේ යැයි ද අල්ලස් කොමිෂන් සභා වාර්තාවේ සඳහන් කර තිබේ.
ආණ්ඩුකාරවරයා විසින් පත් කළ සුදු ජාතික මන්ත්‍රිවරුන් තිදෙනාට එරෙහි අල්ලස් චෝදනා මීට වඩා වෙනස්ය. එනමුත් “අල්ලස්” යන වචනයෙහි අදහස අනුව ඔවුන් තිදෙනාට එරෙහි චෝදනාවලටද ඔවුහු වරදකරුවන් කරනු ලැබූහ.

එච්.ඊ. නිවුන්හැම් මහතාට එල්ල වූ චෝදනාව වූයේ යුරෝපීය වෙළෙඳ සංගමයේ අදහස් විධායක මණ්ඩලය ඉදිරියේ පැවැසීමට එම සංගමයෙන් මුදල් ලබා ගැනීමයි.
ඒ සඳහා නිවුන්හැම් මහතාට මසකට රුපියල් 2000ක්ද ඒ මහතාගේ ලේකම්වරයකුට මසකට රුපියල් 200ක් ද ගෙවා තිබෙන බව ඔප්පු විය. එහෙයින් ඉහත කාරණයම “අල්ලස් ගැනීම” යැයි පැවැසීමට ප්‍රමාණවත් බව කොමිසමෙන් කියැවිණි.

ඊ.සී. විලියර්ස් මන්ත්‍රිවරයාට ලංකාවේ වැවිලි කරුවන්ගේ සංගමයෙන් මසකට රුපියල් 2000 බැගින් ගෙවා ඇති බව හෙළිවිය. ඒවා ත්‍යාග මුදල් ලෙස හඳුන්වා ඇති අතර ඒවා පිළිගෙන ඇත්තේ එම සංගමයේ අදහස් රාජ්‍ය මන්ත්‍රණ සභාව සහ විධායක මණ්ඩලය ඉදිරියේ තබා ඒවා ක්‍රියාත්මක කරවා ගැනීම සඳහා බව අනාවරණය කෙරිණි.
ශ්‍රීමත් ඩී.බී. ජයතිලක මහතා සභාපතිත්වය දැරූ ස්වදේශ කටයුතු පිළිබඳ විධායක කාරක සභාවේ සභිකයකු වූ එච්.එෆ්. පාර්පිට් මහතා ලංකාවේ ඉඩම් හිමියන්ගේ සංගමයේ ලේකම්වරයා වශයෙන් සහ රාජ්‍ය මන්ත්‍රණ සභාවේ නියෝජිතයා වශයෙන් මසකට රුපියල් 2000 බැගින් ලබාගෙන තිබෙන බව කොමිසම හමුවේ අනාවරණය වී තිබිණි. ඒ මහතා එවකට සීමාසහිත මැක්වුඩ් සමාගමේ අධ්‍යක්‍ෂවරයා ද විය.

මේ කාරණා “අල්ලස් ගැනීම” යන අර්ථකථනයට ප්‍රමාණවත්ය යනුවෙන් රාජ්‍ය නීතිඥ ඇල්.එම්.ඩී. ද සිල්වා මහතාගේ වාර්තාවේ සඳහන් වීම හේතුවෙන් ඉහත මන්ත්‍රිවරුන් අට දෙනාටම සිය මන්ත්‍රි ධුර හැර යන්නට සිදුවිය. රාජ්‍ය මන්ත්‍රණ සභාවේ සිටියදී තමා කරන සේවයක් සම්බන්ධයෙන් අල්ලසක් දීම, ගැනීම හෝ ඉල්ලීම ඔප්පු වුවහොත් එකී මන්ත්‍රිවරයා ධුරයෙන් පහ කර දැමීමට හැකි පනතක් දෙවැනි රාජ්‍ය මන්ත්‍රණ සභාවේදී ඉන් පසුව සභා සම්මත කර ගැනිණි.

About SirilakaNews

Check Also

jbnasljc

රණවිරුවෙකු මරාදැමීම! Killing a war hero.

ඒ 1992… හරියටම කිව්වොත් දිනය අගෝස්තු අටවැනිදායි…… ෆයිනල් කවුන්ට් ඩවුන් මෙහෙයුමට පැය 38ක් තිබියදී යාපනය ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *